נר זכרון שחור לבן

דניאל מרש נפל בקרב במבצע "צוק איתן". ליאת לומברוזו היא צלמת ואוצרת שהקימה תערוכת צילומים בשם "השמיים של דניאל" לזכרו. התערוכה מורכבת מצילומיו של דניאל, שליאת נחשפה אליהם והחליטה לאצור אותם לתערוכה לזכרו. התערוכה מוצגת במרכז רבין וצפויה לנדוד ברחבי הארץ.


עמרי טל נפל במבצע "צוק איתן". לזכר עמרי הוקם מצפה על שמו; חדר "שביליסטים" שנקרא "הבית של עמרי" בזיכרון יעקב ונועד להיות פינה מארחת למטיילים שעושים את שביל ישראל ורוצים לנוח בו; בגלי צה"ל במסגרת פרוייקט "אלה האחים שלי" הולחן והוקלט שיר של עמרי "בחזרה לקצה של הזמן"; בעתיד גם תוקם ביהוד גלעד או אנדרטה עם גינה על שמו של עמרי ואוספים לשם כך כסף ע"י רכישה של מגנטים עם משפטים.

עוז מנדלוביץ' נפל במבצע "צוק איתן". עופר מנדלוביץ, אביו של עוז, עזר בפיתוח של אפליקציה חדשה "מחבקים כל השנה" של משרד הביטחון. האפליקציה שואפץ לחזור את כל פעילויות ההנצחה שנעשות לחללים במשך כל השנה.

אהוד "אודי" כהן נפל בשנת 1977 באסון הבקעה. רותי רונן היא מייסדת ויו"רית עמותת "לנצח אחי" שמטרתה לעזור לאחים השכולים מתחילת דרכם ולאורך כל חייהם. העמותה הוקמה רשמית ב-2007 והיא מהווה בית ותמיכה ללמעלה מ-7,000 אחים ואחיות שכולים.

ב-1994 נפל יואב הר שושנים בקרב בלבנון, בעת שפיקד על כוח סיור. לאחר מותו הונצח שמו בדרכים שונות: הקמת תערוכה ערכית נודדת בארץ בשם "לוחם ערכים ואמונה", מירוץ הר שושנים לזכרו, מלגה על שמו במוסד החינוכי "קריית נוער" בירושלים, חורשה שניטעה על שמו ביער בן שמן ועוד.

קובי איכלבלום התגייס לגבעתי ב-1999. במרץ 2002 נפל בפעילות מבצעית בנצרים. לאחר מותו הקימה משפחתו את "בית קובי" – ליווי וסיוע לחיילים בודדים והעברת סדנאות בנושא ערכים למפקדים בצה"ל וכוחות הביטחון. מאיה פרגן, מנהלת תחום ההכשרות בעמותה, סיפרה לנו על קובי ועל פעילות העמותה.

איל שמעוני התגייס לחיל השריון וסיים קורס קצינים הצטיינות. ב-1997 נפגע הטנק של אייל במוצב ריחן בלבנון. לאחר מותו הונצח שמו ב"בית איל", מרכז בריאות, חינוך וספורט. אורנה אמו סיפרה לנו על אייל ועל פעילות המרכז.

תומר קידר צ'יזיק ותום כיתאין הכירו בתיכון והפכו לחברים טובים. ב-1997 נפלו השניים באסון המסוקים. גבעת תום ותומר ממוקמת במישור החוף הדרומי בשטח המועצה האזורית יואב. את אתר ההנצחה על הגבעה הקימו הוריו של תומר לזכרם של כל 73 הנופלים באסון.

לוטן סלוין נהרג ב-2006 במהלך מלחמת לבנון השנייה רק שלושה שבועות אחרי שסיים קורס קצינים בהצטיינות ונבחר לחניך מצטיין. במטרה להנציח את זכרו הוקם מרכז "דרך לוטן" שמטרתו טיפול בנוער בסיכון באמצעות פעילויות במדבר.

טל קרמן נהרגה בפיגוע בקו 37 ב-2003. סיפור הנצחתה של טל דרך אפליקציית "הגמל של טל" הוא סיפור על שימור זיכרון בדרך שונה, צבעונית יותר. דרך שמעלה חיוך וערגה ולאו דווקא מדגישה את העצב.

יאיר אנגל נהרג ב-1996 בתאונת צלילה במהלך שירותו כלוחם בשייטת 13. הוריו בחרו להנציח את שמו על ידי הקמת "מצפה יאיר" בקיבוץ רמת רחל.

מירוץ ל.ש.י.ר הוא מפעל הנצחה שנוסד בשנת 1998 ע"י צוות החינוך הגופני בתיכון "הדרים" לזכר ארבעה נופלים בוגרי התיכון: משה (שיקו) סבן ויפתח שלפוברסקי שנהרגו באסון המסוקים ב-1997, רונן חיון שנהרג בהתקלות עם מחבלים בלבנון באותה שנה וליאור שי שנהרג בתאונת המסוק ברומניה ב-2010. אחיו של רונן מספר המירוץ.

קרדיט תמונה: zeevveez

tragedy
dolevkeydar

לחץ כאן כדי להשאיר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתה יכול להשתמש בתגיות הבאות בתגובתך:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>