הסטארטאפיסטיות לוגו

מיכל רויזמן השתתפה בתוכנית IDC Beyond של המרכז הבינתחומי שמטרתה למצוא פתרונות לבעיות הגדולות של המאה ה-21, הכירה את איתי כנות, שהוא דור שני לדבוראים בישראל, ויחד עם עומר דוידי, הם החליטו לנסות לפתור יחד את בעיית היעלמות הדבורים.

בעשור האחרון יש הכחדת דבורים כתוצאה מתופעה המכונה ״התמוטטות המושבה״, הנגרמת מטפילים החודרים לכוורות, מריסוס השדות ומגידול של סוג צמח יחיד על פני שטחים גדולים. התופעה גורמת לכך שכארבעים עד חמישים אחוז מהכוורות מתות מדי שנה וזה קריטי מכיוון שדבורים, מעבר לייצור דבש, אחראיות להאבקת שליש מהתפוקה החקלאית העולמית. מי שסובל מכך ישירות הם מגדלי הדבורים והחקלאים שלא מצליחים להשיג מספיק כוורות חזקות כדי להאביק את התוצרת. שוק גידול הדבורים המסחרי מוערך בכ-800 מיליארד דולר בשנה.

כך, באוקטובר 2017, הוקמה חברת BeeHero. הפתרון שהיא מציעה הוא מוצר המשלב חומרה ותוכנה המותקן בכוורות ובנקודת המרעה, נתמך באנרגיה סולארית, ומנטר את הכוורות באמצעות חיישנים של קול, טמפרטורה, לחות וכו׳. הנתונים נשמרים בענן, מנותחים באמצעות אלגוריתמים של למידת מכונה, והמידע הזה מדווח לדבוראים בזמן אמת, ומאפשר להם לזהות ולטפל בבעיות במהירות וביעילות.

BeeHero משפרת את איכות הכוורות ועל ידי כך מקטינה את מספר מיתות הדבורים, את עלויות התפעול של הדבוראים, ומגבירה את תפוקת החקלאים בצורה דרמטית. בהתאם לזאת, המודל העסקי שלה הוא שיתוף בשליש מהרווחים של הדבוראים מהתוספת שהם מקבלים עבור כוורות חזקות המושכרות לחקלאים לצרכי האבקה.

BeeHero החלו את הפעילות בישראל אך כבר התחילו לשווק גם לשוק האמריקאי. את השיווק הם עושים בכנסים, ובכיתות רגליים בין הדבוראים המובילים בעולם. החברה משתתפת כעת באקסלרטור סיגמא לאבס, שאינו לוקח אחוזים, גייסה מענק תנופה מהרשות לחדשנות, וקיבלה השקעה באמצעות Safe מ-Drive של הטכניון.

שוחחנו עם מיכל על בעיית היעלמות הדבורים, תהליך פיתוח הרעיון במסגרת IDC Beyond, שיווק בסטארטאפ אגריטק, חלוקת עבודה וקבלת החלטות בצוות, השתתפות באקסלרטור סיגמא לאבס, תהליך קבלת מענק תנופה מרשות החדשנות, גיוס באמצעות Safe מ-Drive של הטכניון, בידול מהתחרות, ראיון ב-Y Combinator, ועוד.

התוכנית בשיתוף הרדיו הבינתחומי 106.2 FM, בהפקת חן גולן. הצטרפו אלינו בקבוצת הפייסבוק של הסטארטאפיסטיות ונשמח אם תמליצו לחברים! האזנה נעימה :)

» להאזנה לתכנית המלאה:

הסטארטאפיסטיות לוגו
הסטארטאפיסטיות לוגו

לחץ כאן כדי להשאיר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתה יכול להשתמש בתגיות הבאות בתגובתך:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>