הסטארטאפיסטיות לוגו

 

» להאזנה לתכנית המלאה:

עדי ואלון טטרקו הכירו במהלך טיול בתאילנד. לאחר חזרתם ארצה, עדי למדה יחסים בינלאומיים בירושליים ואלון למד מנהל עסקים בתל-אביב. עוד כשהיו חברים הם הקימו יחד מיזם טכנולוגי, חברת תוכנה בשם Promise. הם נישאו, קיבלו הצעה לעבוד בחברת הייטק אמריקאית בניו יורק, קפצו על ההזדמנות, וכך הגיעו לאמריקה.

לאחר כשנה בניו-יורק, הם הרגישו שהעבודה שם לא מתאימה להם ואלון, שהוא טכנולוג, שכנע את עדי לעבור לסיליקון וואלי לתקופת ניסיון למרות שהשנה הייתה 2001, אחרי התפוצצות בועת הדוט קום, תקופה לא פשוטה בה אנשים בעיקר עזבו את האזור. בסופו של דבר אלון קיבל מספר הצעות ובחר באיביי, עדי למדה תכנון פיננסי והחלה לעבוד בחברה ניהול השקעות, נולד להם ילד ראשון, והם קנו בית ישן אך בעל פוטנציאל בפאלו אלטו.

במהלך ההכנות לפרוייקט שיפוץ ביתם, הם חוו קשיים בתיווך של רצונותיהם לבעלי המקצוע, וקיבלו לאחר שנה תוכניות שלא התאימו לטעמם ולתקציבם שנאלצו לזרוק לפח ולהתחיל מחדש. הם הרגישו את חוסר היעילות שבתהליך שיפוץ הבית ומתוך התסכול נולד הרעיון לפלטפורמה שמרכזת השראה, בעלי מקצוע מקומיים, ומוצרים לקניה לעיצוב הבית. אלון תיכנת את האתר בשעות שאחרי העבודה, עדי, במקביל לעבודתה, גייסה הורים מהקהילה המקומית שלהם כמשתמשים הראשונים ובעלי מקצוע מהאזור, והאוזז יצאה לדרך.

האוזז הגיע די מהר לטראפיק משמעותי של שלוש מאות וחמישים אלף משתמשים, אלף חמש מאות בעלי מקצוע, דרש כוח מחשוב של עשרים שרתים, בעלות שעדי ואלון מימנו בעצמם שבשיאה הגיעה לאלפיים דולר בחודש. למרות שהיו להם הצעות להציג פרסומות באתר, הם העדיפו להמשיך לפתח את האוזז, לא לגייס השקעה, ולא לעשות עדיין מונטיזציה.

בשיחה מקרית עדי סיפרה לעמוס וילנאי, יזם הייטק שעשה בעבר אקזיט גדול עם חברת MMC, שהכירה דרך הגן של בנה, על האוזז. עמוס עודד אותם לגייס כסף למיזם בטענה שהם יכולים למצוא משקיעים טובים שיתאימו להם ושאם לא יעשו זאת, מישהו אחר יעלה על הרעיון, יגייס כסף, יחקה אותם, ויעקוף אותם בסיבוב. בעקבות השיחה הזו עדי ואלון החליטו לעזוב את העבודות שלהם, לעבוד על האוזז במשרה מלאה ולגייס כסף. ב-2010 הם פגשו את המשקיע אורן זאב במטבח ביתם, הציגו לו את האוזז, וקיבלו ממנו וממספר משקיעים נוספים, כולל עמוס וילנאי, השקעה של שני מיליון דולר שאיפשרה להם להזניק את הפלטפורמה קדימה.

שלוש שנים לאחר הגיוס הראשוני הם החלו את שלב המונטיזציה, ובנו שני אפיקי רווח שנבעו מתוך הבקשות של חברי הקהילה: המשתמשים ואנשי המקצוע. אפיק הרווח הראשון שנבנה היה מנוי שנתי עבור אנשי המקצוע שמאפשר להם לקדם את עצמם למשתמשים באזור שלהם. אפיק הרווח השני היה לאפשר למשתמשים לקנות את המוצרים שהם ראו בפלטפורמה ישירות דרכה, כאשר האוזז אחראית על כל השלבים החל ממציאת הפריטים, הדמיית המוצר בבית המשתמש, התשלום, האספקה, ועד לשירות הלקוחות, וכל זאת תמורת 15% עמלה מהמוכר.

ב-2014 האוזז גייסה 165 מיליון דולר כדי להתרחב לשווקים מחוץ לארה״ב בעקבות הדרישה שקמה ממדינות נוספות והפוטנציאל להכפלת השוק אליו הם פונים. הם התחילו מאירופה, ובהמשך התרחבו גם לאסיה. הצמיחה הזו הציבה לחברה אתגרים חדשים של גיוס עובדים ובעלי מקצוע מתרבויות אחרות, התאמות של התוכן במדינות השונות ועוד. כתוצאה מההתרחבות הבינלאומית, חצי מהמשתמשים החדשים שמצטרפים היום לפלטפורמה מגיעים מחוץ לארה״ב.

בנוסף, האוזז ביצעה שלוש רכישות כדי להרחיב את פעילותה לכיוונים נוספים: ב-2015 רכשה את קהילת הגינון והבית GardenWeb, לאחר מכן רכשה מיזם טכנולוגי בתחום הדמיית תלת-ממד, וב-2018 רכשה את Ivy, חברה של שתי יזמות שהכירו בארץ, המספקת כלי ניהול וקהילה למעצבי פנים.

עד היום האוזז גייסה 614 מיליון דולר בחמישה סבבי גיוס והגיעה לשווי של ארבעה מיליארד דולר. הפלטפורמה משרתת ארבעים מיליון משתמשים חודשיים, שני מיליון בעלי מקצוע, ומציעה למכירה עשרים מיליון מוצרים מעשרים אלף מוכרים בכל העולם. כמו כן, לחברה חמישה משרדים בארה״ב ושישה מחוץ לארה״ב ומעל לאלפיים עובדים. עדי ואלון הצליחו לסיים את השיפוץ בבית הישן שקנו בפאלו אלטו, הם גרים שם עם שלושת ילדיהם, וממשיכים לגדל את האוזז.

שוחחנו עם עדי על כיצד הגיעו לסיליקון וואלי, איך האוזז נולד, בחירת השם, איך יצרו את המרקטפלייס, איך נראה ה-MVP, מתי עברו לעבוד על האוזז במשרה מלאה, איך מצאו את המשקיע הראשון, למה חשוב להתמקד בשלבים המוקדמים במוצר ובהוכחת הביקוש ולא בגיוס כספים, על מה הקפידו בגיוס העובדים, איך מצאו את אפיקי הרווח שלהם, מתי נכון לממש אסטרטגיית מונטיזציה, האם נכון להתרחב לשווקים בינלאומיים ומה האתגרים בכך, גדילה באמצעות רכישות ומיזוגים, שמירה על תרבות משפחתית וערך החדשנות בחברה גדולה, a/b testing שבועי, שילוב פיצ׳רים וטכנולוגיות חדשות, תעדוף, תחרות, חיקויים, גיוס עובדים לשלב גדילה, רכיב המזל, האם פניהם להנפקה, ועוד.

התוכנית בשיתוף הרדיו הבינתחומי 106.2 FM, בהפקת חן גולן. הצטרפו אלינו בקבוצת הפייסבוק של הסטארטאפיסטיות ונשמח אם תמליצו לחברים! האזנה נעימה :)

הסטארטאפיסטיות לוגו
הסטארטאפיסטיות לוגו

לחץ כאן כדי להשאיר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתה יכול להשתמש בתגיות הבאות בתגובתך:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>