פלד הופעה בבארבי

מאת: גיא אסיף

 

להופעה הגעתי מלווה בשני שפני ניסיונות: מקצה אחד של הסקאלה, מעריץ גדול שמאזין לפלד עוד מימי התיכון ומגיע להופעה שביעית של פלד, ומן הקצה השני, בחורה אמריקאית בחופשה בארץ, יודעת שהיא מגיעה להופעה של ראפר ישראלי בלי לדעת מילה בעברית.

עניין אותי לראות האם פלד, שללא ספק הטביע את חותמו בסצנת ההיפ הופ הישראלי, עדיין מספק את הסחורה לקהל הנאמן שליווה אותו כל השנים ואף מצליח לסחוף אחריו קהל חדש באופן הכי אובייקטיבי שיכול להיות.

 

מיד לאחר שנכנסו לבארבי, היה אפשר לזהות מיד את תמהיל הקהל. מורכב בעיקר מבני נוער, שקיפצו אחד אחרי השני ממכוניות הוריהם על שפת רחוב קיבוץ גלויות, וחיילים משולהבים.

אני מוכרח להודות שלא לזה ציפיתי. פלד ידוע כאחד שלא חוסך במילים ומציג הכל AS IS בטקסטים שלו, שלרוב ממחישים מאוד טוב את הצד השני של הביטוי "עברית שפה קשה".

 

"הוא מופיע עם להקה?", הנסיינית האמריקאית שאלה בהפתעה ברגע שעלו לבמה כל הנגנים המלווים.

בדרך כלל, ראפרים עולים לבמה ביחד עם דיג'יי שלגמרי מופיע יחד איתם ומספק את הביטים הנכונים בתזמון הנכון.

ראפר שמופיע עם להקה בלייב, לגמרי נחשב כתופעה חריגה בז'אנר הזה בעולם. גם אני הופתעתי לגלות כמה היציאה מהתבנית הזו השתלמה. פלד יודע שיש לו קלף חזק, מהמר על הכל – ולגמרי מרגישים את זה. במקביל לביצועי הלייב המרשימים שהציג – "ביטים", "הכל עליי", "סבבה 5" – עם ראפ מדויק ומעולה, שחלקם כללו סימפולים מפתיעים כמו של Purple Lamborghini מSuicide Squad ואפילו שילוב מוצלח של Killing in the name של  Rage Against The machine, היו כמה קטעים שהיה צריך לתת להם את הכבוד המקורי ולתת יותר דגש על המקצב האלקטרוני, כמו למשל ב "פלאטו" שקצת איבד מהוייב המדהים שלו.

 

מהרגע הראשון הקהל היה להוט לחרוזים של פלד, ועם ההופעה נהיה חם יותר ויותר, תרתי משמע. מה שהיה עוד יותר בלבל את הבחורה האמריקאית, היא ראתה מספר לא קטן של אנשים בקהל שבאו עם צעיפי כדורגל. המעריץ הותיק שלידי מיד הסביר שהם הגיעו עם הצעיפים של הערים שלהם, להראות ייצוג שכונתי כתגובה לפלד שמזכיר לא פעם בשירים שלו את היותו מקיבוץ מנחמיה, ומכניס המון רפרנסים של כדורגל.

אור על הקהל, כל הצד הימני של הבמה מתחיל לצעוק "פילה P בוא לפה", דגלים מתנוססים באוויר והקהל מרים את הצעיפים לאוויר במתיחה מופתית. לרגע אפשר להתבלבל ולחשוב שאנחנו באצטדיון כדורגל כשפלד הוא החלוץ המרכזי, כשהוא מיד מתחיל עם שיר הקאלט "מייצג" בAuto Tune מוגזם, בצורה הטובה של המילה, ומרים את כל הקהל יחד איתו. משם ממשיך ומעלה לבמה לחיזוק את עידו בי וצוקי, צמד ההיפ הופ המבטיח, ביחד הם הולכים להתקפה מתפרצת ובהמשך להפתעות בהופעה הזו מביאים את "העולם שלי" ו"קוקוס" , עם נגיעות אתניות, קטעי דאבסטפ חריפים ואנרגיות מחשמלות.

 

הממצאים של הניסוי דיי מדברים בעד עצמם; ביחד איתי, את ההופעה עזבו שני הנבדקים – המעריץ הותיק והבחורה האמריקאית שלא יודעת עברית – מבסוטים, בפרץ אנדרנלין מטורף ועם טעם של עוד.

גול! (אוי אוי אוי דבידוביץ'!).

קרדיט תמונה: Guy Assif

Masego
טור דעה: "ערב חדש נפלא" - אריק ברמן בהופעה עם השירים מכל האלבומים

לחץ כאן כדי להשאיר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

אתה יכול להשתמש בתגיות הבאות בתגובתך:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>