מאת: שי קלוט, מגישה ועורכת "שוגר ספייס" כל יום שני בשעה 19:00.

איך הסיבה שהמדורג מספר 1 בטניס הגברים לא לוקח חלק בטורניר הוימבלדון שמתחיל ממש היום, יכולה להשפיע על ההשתתפות של ספורטאים ישראלים בתחרויות ספורט?

אולי כבר הספקנו לשכוח בחום של יוני, אבל כבר 4 חודשים מתנהלת מלחמה עקובה מדם בין רוסיה ואוקראינה, מלחמה שהמערב כמובן מגנה, ומנסה להבין באילו אופנים הוא יכול לפעול בכדי להתריע את היושב בקרמלין, ולדימיר פוטין.
מה כבר לא ניסו? סנקציות דיפלומטיות, כלכליות, פגיעה באוליגרכים (חברים של פוטין), פגיעה בפוטין עצמו. ויש עוד פגיעה, דווקא לא מצד הממשלות והמדינות עצמן, אלא מצידם של גופים מסוג אחר- גופי הספורט הבינלאומיים.

"מגרש הספורט הוא זירת המלחמה המודרני"- משפט שאנחנו אוהבים לעשות בו שימוש כשנבחרת סרביה פוגשת את נבחרת קרואטיה, הבריטים את הגרמנים, כאשר ג'ודוקות ישראליות נתקלות בג'ודוקות איראניות שלא עולים למשטח בכדי להתחרות מולם. המשפט הזה נהיה עוד יותר רלוונטי בחודשים האחרונים, כחלק מההתמודדות עם המתקפה הרוסית על האוקראינים. זה התחיל ב- ב22.3 כאשר בפיב"א הודיעו כי הקבוצות הרוסיות מודחות מהמפעל. לאחר מכן פיפ"א החליטה להשעות כליל את נבחרת רוסיה מהשתתפות במפעליה, וכך גם את הקבוצות הרוסיות. כך גם הגיעה ההודעה על הדחת הנבחרת הרוסית ממוקדמות המונדיאל. ובאפריל הגיעה ההודעה של הנהלת טורניר וימבלדון על איסור ההשתתפות של הספורטאים הרוסים והבלרוסים בטורניר, החלטה שלכאורה המדורג מספר 1 בעולם, דנייל מדבדב לא ייקח חלק בתחרות, כמו גם המדורג שמיני אנדרי רובלב, והטניסאיות נסטסיה פאבליוצ'נקובה (המדורגת 15 בעולם), דריה קסטקינה (26) ו-ורוניקה קודרמטובה (29) הרוסיות, וארינה סבאלנקה (4) ו-ויקטוריה אזרנקה (18) הבלארוסיות. (3 מהן מדורגות בטופ 20!!!!). פגיעה נוספת היא גם בכלל הטניסאים הלוקחים חלק בטורניר- ה-ATP החליט לבטל את הניקוד בטורניר.

צילום מסך מתוך הודעת העיתונות של ה-ATP. (קרדיט: https://www.atptour.com/)

אז למה צריך להיות כל כך סנטימנטלים כלפי הספורטאים הרוסים בעת הזו? בתלמוד הבבלי קיים כלל הלכה – אין עונשין אלא אם כן מזהירין. לפי הכלל לא ייתכן עונש על עבירה כל שהיא מהתורה, בלי שיצוין במפורש בתורה אזהרה שלא לעבור על עבירה זו.הספורטאים הרוסים לא עברו כל עבירה שמצדיקה את השעייתם הגורפת כפי שהיא באה לידי ביטוי החל מחודש מרץ.

ועכשיו לפינת הדמיון המודרך –
דמיינו מצב בו בעקבות אירועי ירי טילים בלתי פוסק אותו מבצע ארגון הטרור חמאס מרצועת עזה יוצא צה"ל למבצע צבאי במטרה להגן על תושבי ישראל ולפגוע במטרות טרור בעזה, ובמסגרת המבצע צה"ל, בצורה לא מכוונת, פוגע גם באזרחים תמימים. מה הסיכוי שבעקבות הפעולות הללו, והסיקור התקשורתי העוין, שתשפיע כמובן על דעת הקהל, לא יחליטו בארגון הג'ודו העולמי שאסור לג'ודוקות שלנו להשתתף בטורנירי הגרנד סלאם? מה הסיכוי שישללו מדריה אטמנוב את האפשרות להביא את הזהב הבא באליפות אירופה? מה הסיכוי שנבחרת הנוער בכדורגל לא תוכל להשתתף במונדיאליטו בשנה הבאה?

טורניר הווימבלדון נפתח היום בצורה צורמת בגלל החלטות פוליטיות מסוכנות. אסור שהחלטות כאלה ימשיכו להוביל את עולם הספורט.